Primary 2024

May 14, 2024 Primary Election Candidate Filings Updated January 9, 2024. Offices are listed starting with County Candidates, Federal, State and link to City of Parkersburg then City of Williamstown candidates. The number out from the name will link to the Financial Filing Form.

County Commission

Roger WhitedRepublican1stPrim2nd3rd4th
David Blair CouchRepublican1stPrim2nd3rd4th
Roger ConleyRepublican1stPrim2nd3rd4th
David C. NoheRepublican1stPrim2nd3rd4th

Sheriff

Rick WoodyardRepublican1stPrim2nd3rd4th

Prosecutor

Pat LefebureRepublican1stPrim2nd3rd4th

Assessor

John R. KellyRepublican1stPrim2nd3rd4th
Andy HartlebenRepublican1stPrim2nd3rd4th

Surveyor

Charles F. Hughes Jr1stPrim2nd3rd4th

Magistrate

Robin A. WatersDivision 31stPrim2nd3rd4th
Lisa A. LyonsDivision 51stPrim2nd3rd4th
Joe A. KuhlDivision 41stPrim2nd3rd4th
Brenda K MarshallDivision 21stPrim2nd3rd4th
Jody M. PurkeyDivision 11stPrim2nd3rd4th
Heather Scott CampbellDivision 51stPrim2nd3rd4th
Valori MaceDivision 5WithdrawlPrim2nd3rd4th
Don LindseyDivision 51stPrim2nd3rd4th
Barry A. MurphyDivision 51stPrim2nd3rd4th
Maryann Mur CopelandDivision 51stPrim2nd3rd4th
Debbie HendershotDivision 51stPrim2nd3rd4th

Board of Education

One candidate elected per district: Can elect a total of two

Robert E. MercerDistrict A1stPrim2nd3rd4th
Judy JohnsonDistrict B1stPrim2nd3rd4th
Ron TiceDistrict A1stPrim2nd3rd4th
Chad ConleyDistrict C1stPrim2nd3rd4th
David A. WilsonDistrict C1stPrim2nd3rd4th

Conservation District

Jeff McElfresh1stPrim2nd3rd4th

City of Parkersburg – City Council

Andrew BorkowskiRepublicanDistrict 81st2nd3rd4th
Cathy DaileyRepublicanDistrict 91st2nd3rd4th
Chris RexroadRepublicanDistrict 71st2nd3rd4th
Dell PomeroyRepublicanDistrict 51st2nd3rd4th
J.R. CarpenterDemocratDistrict 51st2nd3rd4th
Mike ReynoldsRepublicanDistrict 61st2nd3rd4th
Sharon A. KuhlRepublicanDistrict 21st2nd3rd4th
Sonya AshbyDemocratDistrict 71st2nd3rd4th
Sue Ellen WaybrightDemocratDistrict 21st2nd3rd4th
Cathy WhitlatchRepublicanDistrict 61st2nd3rd4th
Dave McCradyRepublicanDistrict 11st2nd3rd4th
James “JJ” HendershotRepublicanDistrict 31st2nd3rd4th
Wendy TuckDemocratDistrict 41st2nd3rd4th
Arthur John DunnRepublicanDistrict 61st2nd3rd4th
Nancy M. WilcoxDemocratDistrict 11st2nd3rd4th
Nikki LawsonRepublicanDistrict 41st2nd3rd4th
Roger E. BrownRepublicanDistrict 31st2nd3rd4th
Patrick McCormickRepublicanDistrict 41st2nd3rd4th
A. PrinceRepublicanDistrict 91st2nd3rd4th
Sharon MaloneyRepublicanDistrict 81st2nd3rd4th
Trish PritchardDemocratDistrict 81st2nd3rd4th
Jeff FoxDemocratDistrict 91st2nd3rd4th
Sam HenryDemocratDistrict 11st2nd3rd4th
Michael HessRepublicanDistrict 21st2nd3rd4th
Brenda BrumDemocratDistrict 61st2nd3rd4th
David AtkinsonDemocratDistrict 41st2nd3rd4th

City of Parkersburg – Mayor

Sherry DuganDemocrat1st2nd3rd4th
Tom JoyceRepublican1st2nd3rd4th

City of Williamstown – Mayor

Jim Stage1st2nd3rd4th
Paul Jordan1st2nd3rd4th

City of Williamstown – City Council

Shane King1st2nd3rd4th
Marsha (Martin) Houston1st2nd3rd4th

City of Vienna – Mayor

Randall Rapp1st2nd3rd4th
Chad Emrick1st2nd3rd4th
Kim Williams1st2nd3rd4th

City of Vienna – City Council

Brian Patrick Flinn1st2nd3rd4th
Twila Jean Martin1st2nd3rd4th
Harry Deitzler1st2nd3rd4th
Henry Sasyn1st2nd3rd4th
Roger D. Bibbee1st2nd3rd4th
Tony Daniel Morrison1st2nd3rd4th
Jim Leach1st2nd3rd4th
Carrie Rapp1st2nd3rd4th
Lexi Miller1st2nd3rd4th
Tami Rhodes1st2nd3rd4th
Seth Colvin1st2nd3rd4th

City of Vienna – Recorder

Alice Goodwin1st2nd3rd4th
Rod Smith1st2nd3rd4th

Primary 2022

May 10, 2022 Primary Election Candidate Filings Updated January 10, 2022 Candidates are listed in ballot position order starting with County Candidates, Federal, State and link to City of Parkersburg then City of Williamstown candidates. The number out from the name will link to the Financial Filing Form.

 Statewide Offices

County Commission

James E. ColomboRepublican1st2nd3rd4th
Rick ModesittRepublican1st2nd3rd4th
Simon HargusDemocrat1st2nd3rd4th

County Clerk

Amanda Raber-AblesRepublican1st2nd3rd4th
Eddie StaatsRepublican1st2nd3rd4th
J.R. CarpenterDemocrat1st2nd3rd4th
Mickey HessRepublican1st2nd3rd4th
Misty KellyRepublican1st2nd3rd4th
Cara AtkinsonDemocrat1st2nd3rd4th
Joe GonzalesRepublican1st2nd3rd4th
Michael HarperRepublican1st2nd3rd4th

Sheriff

Rick WoodyardRepublican1st2nd3rd4th

Circuit Clerk

Celeste Waldron RidgwayRepublican1st2nd3rd4th
James Chris AlfredDemocrat1st2nd3rd4th

Board of Education

One candidate elected per district: Can elect a total of two

Justin RaberDistrict B1st2nd3rd4th
Chad ConleyDistrict C1st2nd3rd4th
Debbie HendershotDistrict A1st2nd3rd4th
Jeff FoxDistrict A1st2nd3rd4th
Amber B CrossDistrict B1st2nd3rd4th
Ronald C. MichelsDistrict A1st2nd3rd4th
Sarah A. TownsendDistrict C1st2nd3rd4th
Jimmy AsburyDistrict B1st2nd3rd4th

Wood County Republican Executive Committee

Scot HeckertRepublican1st2nd3rd4th
Gladys E. LemleyRepublican1st2nd3rd4th
Lewis H. RexroadRepublican1st2nd3rd4th
John H SinesRepublican1st2nd3rd4th
Heather HeckertRepublican1st2nd3rd4th
Linda RabatinRepublican1st2nd3rd4th
Leonard A. RabatinRepublican1st2nd3rd4th
Sandy StaatsRepublican1st2nd3rd4th
Ray Eubanks, IIIRepublican1st2nd3rd4th
Janet P. MichelsRepublican1st2nd3rd4th
Charles RobertsRepublican1st2nd3rd4th
Barbara D. SmithRepublican1st2nd3rd4th
Robert W. SmithRepublican1st2nd3rd4th
Kenny ClineRepublican1st2nd3rd4th
Matthew DodrillRepublican1st2nd3rd4th
Sue Ellen DodrillRepublican1st2nd3rd4th
Sherry LeMastersRepublican1st2nd3rd4th
Joe ThorpeRepublican1st2nd3rd4th
Charlene KettermanRepublican1st2nd3rd4th
Roger E. BrownRepublican1st2nd3rd4th
Warren W BigleyRepublican1st2nd3rd4th
Jeff SmithRepublican1st2nd3rd4th
Jeffrey A. ElderRepublican1st2nd3rd4th
Rick (Hank) BowryRepublican1st2nd3rd4th
Katherine Sue ConleyRepublican1st2nd3rd4th
Roger ConleyRepublican1st2nd3rd4th
Barbara DeemRepublican1st2nd3rd4th
Michael HarperRepublican1st2nd3rd4th
Rob CorneliusRepublican1st2nd3rd4th
Randy ModesittRepublican1st2nd3rd4th
Terri GoodnowRepublican1st2nd3rd4th

Wood County Democratic Executive Committee

Judith A. StephensDemocrat1st2nd3rd4th
Cathy StumpDemocrat1st2nd3rd4th
Laura B. GarciaDemocrat1st2nd3rd4th
Jennifer N. LeeDemocrat1st2nd3rd4th
Kim Van RijnDemocrat1st2nd3rd4th
Sarah A. TownsendDemocrat1st2nd3rd4th
Mark P. DasherDemocrat1st2nd3rd4th
Daniel BuskirkDemocrat1st2nd3rd4th
Peshka CallowayDemocrat1st2nd3rd4th
Amber MurphyDemocrat1st2nd3rd4th
Dolores Owen TownsendDemocrat1st2nd3rd4th
Meryl WilliamsDemocrat1st2nd3rd4th
Simon HargusDemocrat1st2nd3rd4th
Josh LemleyDemocrat1st2nd3rd4th
Judith Gould PeascoeDemocrat1st2nd3rd4th
Warren PeascoeDemocrat1st2nd3rd4th
Katrina Nicole SteelsmithDemocrat1st2nd3rd4th
Michelle EarlDemocrat1st2nd3rd4th
Cammy MurrayDemocrat1st2nd3rd4th
Andrea McDonoughDemocrat1st2nd3rd4th
Andrea “Red” GreerDemocrat1st2nd3rd4th
Deliliah BainbridgeDemocrat1st2nd3rd4th
Ryan FullDemocrat1st2nd3rd4th
Jeff FoxDemocrat1st2nd3rd4th
Kim WilliamsDemocrat1st2nd3rd4th
Sue Ellen WaybrightDemocrat1st2nd3rd4th
Gary ThompsonDemocrat1st2nd3rd4th
Brenda BrumDemocrat1st2nd3rd4th
Stephen PeckDemocrat1st2nd3rd4th

Delegate Executive Committee

Lewis H. RexroadRepublican1st2nd3rd4th

Senatorial Executive Committee

Scot HeckertRepublican1st2nd3rd4th
Gladys E. LemleyRepublican1st2nd3rd4th
Lewis H. RexroadRepublican1st2nd3rd4th
Rick ModesittRepublican1st2nd3rd4th
Kenny ClineRepublican1st2nd3rd4th
Simon HargusDemocrat1st2nd3rd4th
Kim Van RijnDemocrat1st2nd3rd4th
Kim WilliamsDemocrat1st2nd3rd4th

Congressional Exeutive Committee

Scot HeckertRepublican1st2nd3rd4th
Gladys E. LemleyRepublican1st2nd3rd4th
Lewis H. RexroadRepublican1st2nd3rd4th
Rick ModesittRepublican1st2nd3rd4th
Simon HargusDemocrat1st2nd3rd4th
Kenny ClineRepublican1st2nd3rd4th
Kim Van RijnDemocrat1st2nd3rd4th
Kim WilliamsDemocrat1st2nd3rd4th

Conservation Supervisor

Bob Buchanan 1st2nd3rd4th

City of Vienna

City Council – Unexpired Term

Jim Miracle1st2nd3rd4th
Kelly Sassi Craft1st2nd3rd4th
Rod Smith1st2nd3rd4th
Christopher Mancuso1st2nd3rd4th
Alice Goodwin1st2nd3rd4th

City of Williamstown

Mayor

Paul Jordan1st2nd3rd4th

Council

Marty Seufer1st2nd3rd4th
Pat Peters1st2nd3rd4th

Primary 2020

May 12, 2020 Primary Election Candidate Filings Updated January 13, 2020 Candidates are listed in ballot position order starting with County Candidates, Federal, State and link to City of Parkersburg then City of Williamstown candidates. The number out from the name will link to the Financial Filing Form.

City of Parkersburg Candidates

Statewide Offices

County Commission

Robert K.”Bob” TebayRepublican1st2nd3rd4th
Roger E. BrownRepublican1st2nd3rd4th
Sam BakerRepublican1st2nd3rd4th

Sheriff

Steve StephensRepublican1st2nd3rd4th

Prosecutor

Pat LefebureRepublican1st2nd3rd4th

Assessor

David C. NoheRepublican1st2nd3rd4th

Circuit Clerk

Celeste Waldron Ridgway1st2nd3rd4th

Surveyor

Charles F. Hughes JrRepublican1st2nd3rd4th

Magistrate

Jody M. PurkeyDivision 11st2nd3rd4th
Robin A. WatersDivision 31st2nd3rd4th
Joe A. KuhlDivision 41st2nd3rd4th
Brenda K. MarshallDivision 21st2nd3rd4th
Maryann “Mur” CopelandDivision 11st2nd3rd4th

Board of Education

One candidate elected per district: Can elect a total of two

Kevin R. BurkmanDistrict C1st2nd3rd4th
Ron TiceDistrict A1st2nd3rd4th
Judy JohnsonDistrict B1st2nd3rd4th
Mike HowertonDistrict C1st2nd3rd4th
Stephen Thomas SmithDistrict A1st2nd3rd4th
Brent WestDistrict B1st2nd3rd4th

Conservation District

Jeff McElfresh1st2nd3rd4th

President – Republican

President – Democrat

U.S. House of Representative – Republican

U.S. House of Representative – Democrat

Governor – Republican

Governor – Democrat

Secretary of State – Republican

Secretary of State – Democrat

Auditor – Republican

Auditor Democrat

Treasurer – Republican

Treasurer – Democrat

Commissioner of Agriculture – Republican

Commissioner of Agriculture – Democrat

Attorney General – Republican

Attorney General – Democrat

Justice of Supreme Court of Appeals

State Senator – Republican

State Senator – Democrat

State Senator – Unexpired Term – Republican

State Senator – Unexpired Term – Democrat

8th House of Delegates – Republican

9th House of Delegates – Republican

9th House of Delegates – Democrat

10th House of Delegate – Republican

10th House of Delegate – Democrat

City of Williamstown

Mayor

Council

Primary 2018

May 8, 2018 Primary Election Candidate Filings Updated January 8, 2018 Candidates are listed in ballot position order starting with County Candidates, Federal, State and link to City of Parkersburg then City of Williamstown candidates. The number out from the name will link to the Financial Filing Form.

County Commission

David Blair CouchRepublican1st2nd3rd

Board of Education

Richard OlcottDistrict C1st2nd3rd
Walter L. BonnellDistrict C1st2nd3rd
Justin RaberDistrict B1st2nd3rd
Peggy L SmithDistrict C1st2nd3rd
Debbie HendershotDistrict A1st2nd3rd
Judy JohnsonDistrict B1st2nd3rd
Garett FogginDistrict A41st2nd3rd
Jimmy AsburyDistrict B1st2nd3rd

Wood County Republican Executive Committee

Lewis Gonzales IIRepublican1st2nd3rd
Sandra StaatsRepublican  1st2nd3rd
Robert Cornelius  Republican1st2nd3rd
Terri GoodnowRepublican1st2nd3rd
Matthew DodrillRepublican1st2nd3rd
Frank DeemRepublican1st2nd3rd
Roger E. BrownRepublican1st2nd3rd
John H. SinesRepublican1st2nd3rd
Kenny ClineRepublican1st2nd3rd
Gladys E. LemleyRepublican1st2nd3rd
Garett FogginRepublican1st2nd3rd

Wood County Democratic Executive Committee

Judith StephensDemocrat1st2nd3rd
Catherine StumpDemocrat1st2nd3rd
Judith JohnsonDemocrat1st2nd3rd
Camilla MurrayDemocrat1st2nd3rd
Margarey NoyesDemocrat1st2nd3rd
Ruth DicksonDemocrat1st2nd3rd
Sarah TownsendDemocrat1st2nd3rd
Harold BockDemocrat1st2nd3rd
Gary ThompsonDemocrat1st2nd3rd
William SchleierDemocrat1st2nd3rd
Kathy MoranDemocrat1st2nd3rd
Curtis DicksonDemocrat1st2nd3rd
Neva BockDemocrat1st2nd3rd
Laura GarciaDemocrat1st2nd3rd
Susan SharpDemocrat1st2nd3rd
Turner SharpDemocrat1st2nd3rd
Andrew AlvarezDemocrat1st2nd3rd
Mark DasherDemocrat1st2nd3rd
Charles O. MeyersDemocrat1st2nd3rd
Linda L. MeyersDemocrat1st2nd3rd
Joe KigerDemocrat1st2nd3rd
Darlene KigerDemocrat1st2nd3rd
Kimberly M. WilliamsDemocrat1st2nd3rd
Brad HeflinDemocrat1st2nd3rd
Brenda BrumDemocrat1st2nd3rd
Dolores O. TownsendDemocrat1st2nd3rd

Conservation Supervisor

K. Robert BuchananNonpartisan1st2nd3rd
Delmas CarrNonpartisan1st2nd3rd

State Senatorial District 3

Rick ModesittRepublican1st2nd3rd
Frank DeemRepublican1st2nd3rd
Curtis W. DicksonDemocrat1st2nd3rd
Jane E. BurdetteDemocrat1st2nd3rd
Michael D. HallRepublican1st2nd3rd

1st Congressional District

Rick ModesittRepublican1st2nd3rd
Curtis W. DicksonDemocrat1st2nd3rd
Jeanne PetersDemocrat1st2nd3rd
Michael D. HallRepublican1st2nd3rd

9th Delegate District

Curtis W. DicksonDemocrat1st2nd3rd
Michael D. HallRepublican1st2nd3rd

Primary 2016

May 10, 2016 Primary Election Candidate Filings Updated July 2, 2016 Candidates are listed in ballot position order starting with County Candidates, Federal, State and link to City of Parkersburg then City of Williamstown candidates. The number out from the name will link to the Financial Filing Form.

City of Parkersburg Candidates 

Statewide Offices

County Commission

Ray McIntireRepublican1st2nd3rd
Eddie StaatsRepublican1st2nd3rd
Rick ModesittRepublican1st2nd3rd
Harold “Hal” YglesiasRepublican1st2nd3rd
James ColomboDemocrat1st2nd3rd

Sheriff

HG “Bud” WilliamsRepublican1st2nd3rd
Steve StephensRepublican1st2nd3rd
Kenneth (Ken) MerrittRepublican1st2nd3rd
Rick WoodyardRepublican1st2nd3rd
Dave FogginRepublican1st2nd3rd

Prosecutor

Patrick LefebureRepublican1st2nd3rd
Anne ArmstrongRepublican1st2nd3rd

Assessor

David C. NoheRepublican1st2nd3rd
Robert “Bob” TranquillRepublican1st2nd3rd
Andy HartlebenRepublican1st2nd3rd
Doug TennantRepublican1st2nd3rd

Circuit Clerk

Carole JonesRepublican1st2nd3rd

County Clerk

Bob BuchananRepublican1st2nd3rd
Mark RhodesDemocrat1st2nd3rd

Surveyor

Scott F. StewartRepublican1st2nd3rd
Paul K. (Kim) MarshallRepublican1st2nd3rd

Magistrate

Rachel N. FergusonDivision 11st2nd3rd
Paulina YearegoDivision 11st2nd3rd
Debbie HendershotDivision 11st2nd3rd
Rachel KirkDivision 11st2nd3rd
Ed LaytonDivision 11st2nd3rd
Jody PurkeyDivision 11st2nd3rd
Brenda K. MarshallDivision 21st2nd3rd
Robin A. WatersDivision 31st2nd3rd
Joe KuhlDivision 41st2nd3rd
Barry MurphyDivision 41st2nd3rd
Jeremy BungardDivision 41st2nd3rd

Board of Education

Can be elected 2 from A or 1 from A and 1 from B

Ed AlfredDistrict B1st2nd3rd
Ron TiceDistrict A1st2nd3rd
Eric “Rick” TennantDistrict B1st2nd3rd
Beth WadeDistrict A1st2nd3rd
Joseph Michael BrittonDistrict B1st2nd3rd
Lisa M. MoserDistrict B1st2nd3rd
Belinda FettyDistrict A1st2nd3rd
Kale SanteeDistrict B1st2nd3rd
Timmy YeaterDistrict B1st2nd3rd
John BadgleyDistrict A1st2nd3rd

Conservation District

Dexter Graham1st2nd3rd

President – Republican

  • Chris Christie
  • David E. Hall
  • Carly Fiorina
  • Rand Paul
  • Donald J Trump
  • John R. Kasich
  • Marco Rubio
  • Ted Cruz
  • Mike Huckabee
  • Jeb Bush
  • Ben Carson

President – Democrat

  • Keith Judd
  • Roque Rocky De La Fuente
  • Bernie Sanders
  • Hillary Clinton
  • Martin J. O’Malley
  • Paul T. Ferrell, Jr.

U.S. House of Representative – Republican

  • David B. McKinley

U.S. House of Representative – Democrat

  • Mike Manypenny

Governor – Republican

  • Bill Cole

Governor – Democrat

  • Booth Goodwin
  • Jim Justice
  • Jeff Kessler

Secretary of State – Republican

  • Mac Warner
  • Barry Holstein

Secretary of State – Democrat

  • Patsy Trecost
  • Natalie Tennant

Auditor – Republican

  • John “JB” McCuskey

Auditor Democrat

  • Jason Pizatella
  • Mary Ann Claytor
  • Robin Righter

Treasurer – Republican

  • Larry W. Faircloth
  • Ann Urling

Treasurer – Democrat

  • John D. Perdue

Commissioner of Agriculture – Republican

  • Kent Leonhardt

Commissioner of Agriculture – Democrat

  • Walt Helmick

Attorney General – Republican

  • Patrick Morrisey

Attorney General – Democrat

  • Doug Reynolds

Justice of Supreme Court of Appeals

  • Darrell V. McGraw, Jr.
  • Beth Walker
  • Brent Benjamin
  • William R. “Bill” Wooten
  • Wayne King

State Senator – Republican

  • Bob Ashley
  • John P. Riggs
  • Donna J. Boley

State Senator – Democrat

  • Bradley Vanzile

State Senator – Unexpired Term – Republican

  • Sam Winans
  • Mike Azinger

State Senator – Unexpired Term – Democrat

  • Gregory K Smith

8th House of Delegates – Republican

  • Bill Anderson
  • Dennis “Shannon” Kimes

9th House of Delegates – Republican

  • Angela Summers
  • Ray Hollen

9th House of Delegates – Democrat

  • Jim Marion

10th House of Delegate – Republican

  • Matthew Dodrill
  • Frank Deem
  • Bill Bell
  • Vernon Criss
  • John R. Kelly

10th House of Delegate – Democrat

  • Andy Daniel
  • Stephen Ruble
  • J. Morgan Leach
  • Bill Merriman

Circuit Judge Division 1

  • J. D. Beane

Circuit Judge Division 2

  • Robert A. “Bob” Waters

Circuit Judge Division 3

  • John N. Ellem
  • Jason A. Wharton

Family Court Judge Division 1

  • Russell Skogstad
  • Brian C. Dempster
  • Chad Crumbaker
  • Ellen Smith
  • Charles E. Stalnaker

Family Court Judge Division 2

  • C. Darren Tallman

City of Williamstown

Mayor

  • Loren Cullum
  • Jean Ford
  • David D. Ward

Council

  • Barbara Lewis
  • Jim Stage